Литературен пленер за гимназисти ,,Есен в града- 2022“
Ученици от гимназиален етап на Второ СУ,,Професор Никола Маринов“ отбелязаха настъпването на астрономическата есен с литературен пленер. Тази форма на активност е вече традиционна и е част от Културния календар на училището. Целта на преподавателите по БЕЛ Славка Георгиева и Милена Драгнева е да провокират въображението и интереса на младите хора към езика и литературата в извънучилищна среда и да разширят училищната творческа общност.
В писането от натура взеха участие осмокласници и десетокласници, които обичат словото и създаването на истории. Гимназистите получиха маршрут с три дестинации в рамките на града, които носят най-ярък есенен заряд – автогара, фермерски пазар и парк Борово око. Тийнейджърите изпълняваха различни езикови, литературни и творчески задачи, които изискваха от тях да се потопят в атмосферата на всяко място. Учениците експериментираха с езикови средства, описваха звукови и зрителни картини, съставяха кратки словесни етюди. Събраните вдъхновения в реална среда бяха документирани в записки, скици, рисунки, снимки. Младежите видяха по различен начин познати места в Търговище. Показаха завидни умения да обръщат внимание на детайли, да използват различни изразни средства, за да съхранят моменти. След проведените интервюта на пазара творческият проект неусетно прерасна в социален и стана повод за оживени разговори по важни за тийнейджърите проблеми. Непринудено се създадоха условия за себепознаване и сближаване на учениците от различните класове. Краят на топлия съботен ден се изпълни със спокойствие и хармония чрез изпълнение на релаксираща задача – изработване на мандали от природни и отпадъчни материали. Творческото приключение завърши с рефлексия. Изводите от нея обобщиха ученици от 10. клас:
Дара Загорова, 10. В клас: „ Есенният литературен пленер беше страхотно преживяване, което провокира въображението ни за създаване на литературни текстове, а посещението на едни от най- колоритните местенца в нашия град ни зареди с различни идеи и с много вдъхновение. Забавните игри „ разчупиха ледовете“ между участниците и открихме нови приятелства. Това занятие със сигурност откри за нас нови хоризонти на литературния свят, а съботният ден премина по един изключително ползотворен начин.“
Галена Георгиева, 10. В клас: „ Поставените творчески задачи бяха много позитивни, задвижиха нашата креативност и ни помогнаха да се опознаем. Интервютата с различни търговци на пазара тренираха уменията ни за работа в екип и породиха дискусия за социалната атмосфера в града ни. При създаването на кратки текстове проявихме творческото си мислене, пресъздавахме личните си впечатления чрез богатството на изразните възможности на нашия език, а изработването на мандали ни напомни, че не трябва да нараняваме природата.“
Елица Енчева, 10. Б клас: „ Чувствах се страхотно след преживяванията по време на участието си в пленера. Запознах се с нови хора, създадох нови приятелства. Развих креативно мислене и го приложих в творческите дейности, свързани с писането на разкази.“
Сияна Димитрова, 10. Б клас: „ Пленерът беше поредният уникален и смислен начин да се откъснеш от капана на ежедневните задачи и да се обърнеш към вътрешното си Аз. Изпълнявайки заданията, се чувствах свободна да изразявам себе си чрез словото. Изпитах удовлетворение да съм сред хора, мислещи по същия начин. Посетените кътчета на нашия град ме заредиха с вдъхновение и енергия за следващи подобни начинания.“
Предстои втора част на проекта – създаване на авторски текстове по зададени параметри, литературно четене, изготвяне на общ краен продукт.